Aleks Pakuła Wicemistrzem Europy Młodzików w drużynie

Bardzo duży sukces odniosła w Podgoricy reprezentacja Polski Młodzików w turnieju drużyn mieszanych. Po przejściu dwóch etapów grupowych i wygraniu półfinału dopiero w wielkim finale zespół Polski do lat 13 uległ minimalnie 2:3 drużynie Czech.

W turnieju drużyn mieszanych występowały dwie zawodniczki oraz dwóch zawodników. W meczu było rozgrywanych pięć pojedynków (cztery single i jeden mikst). Ze świetnej strony zaprezentował się młody zawodnik Bogorii, który wygrał w całym turnieju wszystkie sześć gier singlowych. Aleks był najjaśniejszym punktem reprezentacji Polski. W drodze do strefy medalowej polski zespół musiał przejść przez dwie grupy.

W pierwszym etapie biało-czerwoni pokonali 4:1 Węgrów oraz ulegli 2:3 Rumunom, awansując z drugiego miejsca do najlepszej „12” zawodów. W drugim etapie po bardzo wyrównanych pojedynkach Polacy pokonali 3:2 reprezentację Niemiec oraz ulegli 2:3 Portugalii . Do półfinału awans wywalczyła tylko najlepsza drużyna. Okazało się, że Niemcy pokonali 3:2 Portugalię i wszystkie trzy zespoły miały tak sam bilans zwycięstw i punktów. O awansie decydowały małe sety, w których reprezentacja Polski miała najlepszy bilans.

Polskę w Czarnogórze oprócz Aleksa reprezentują Samuel Michna oraz Anna Ulatowska i Katarzyna Rajkowska. W półfinale na polską czwórkę czekała reprezentacja Szwecji. Po zwycięstwie w mikście duetu Michna/Rajkowska, następny punkt wywalczyła Ulatowska. Przy stanie 2:0 dla Polski do stołu podszedł Aleks, który 3:1 w setach pokonał leworęcznego Marka Usoba, dając biało-czerwonym awans do wielkiego finału.

Późnym wieczorem w sobotę rozegrane zostało spotkanie finałowe. Rywalem Polaków byli nasi południowi sąsiedzi. Pierwszą grę mikstową wygrali Czesi. Do remisu w meczu doprowadziła Kasia Rajkowska zwyciężając 3:1 w setach. Polaków do wygrania całego meczu przybliżył zawodnik Bogorii, który 3:0 w setach zwyciężył Jakuba Kabelkę. W tym momencie naszej reprezentacji brakowało już tylko jednego wygranego singla. W czwartej grze Anna Ulatowska prowadził 2:1 w setach i 10:7 Hanką Kodetovą. Niestety rywalka obroniła trzy piłki meczowe i jeszcze jedną na przewagach i wygrała tego seta. W piątym z Polki zeszło już trochę powietrze i to Czeszka zwyciężyła 3:2 w setach. Przy stanie 2:2 w meczu Samuel Michna nie dał rady pokonać Jana Skaldy i to Czesi wygrali pierwsze Mistrzostwa Europy Młodzików w drużynach mieszanych.