Li Qian Mistrzynią Europy

Reprezentująca barwy Polski Li Qian została pierwszą w historii polskiego tenisa stołowego Mistrzynią Europy. W finale zawodniczka KTS Enea Siarka Tarnobrzeg pokonała 4:2 Margaryte Pesocką.

Znana w naszym kraju jako “Mała” Li Qian w drodze do finału pokonała sześć przeciwniczek. W finale z Pesocką Li Qian przegrywała już 0:2 w setach, mimo to Mała zachowała zimną krew i zwyciężając w czterech następnych setach zapewniła sobie tytuł najlepszej zawodniczki na Starym Kontynencie. Ogólnie Mistrzostwa w hiszpańskim Alicante były bardzo udane dla naszej żeńskiej drużyny. Turniej życia rozegrała Kasia Grzybowska-Franc, która zdobyła brązowy medal. Jest to jej pierwszy medali singlowy w turnieju mistrzowskim. Pochodząca z Siedlec Grzybowska-Franc w półfinale uległa 1:4  właśnie Li Qian. Dla Li Qian zwycięstwo w Alicante to również największy sukces w tenisowej karierze. Przed siedmioma laty w Mistrzostwach Europy w Gdańsku w singlu Mała sięgnęła po brązowy medal.

Spośród męskiej reprezentacji Polski najlepiej w Mistrzostwach Europy spisał się zawodnik Bogorii Marek Badowski, który w singlu dotarł do II rundy, zaś w deblu wraz z Patrykiem Zatówką do 1/8 finału debla. W trakcie imprezy w Hiszpanii zapadła również decyzja o przyznaniu organizacji kolejnych Mistrzostw Europy Polsce. Europejski Czempionat w 2020 roku odbędzie się w Warszawie, w hali na Torwarze.