Daniel Górak wspomina starcia z Orenburgiem

You are currently viewing Daniel Górak wspomina starcia z Orenburgiem


5-krotny Mistrz Polski w singlu przez osiem lat był kapitanem Bogorii i występował w niej w europejskich pucharach. Po losowaniu fazy grupowej Ligi Mistrzów, w której nasz zespół wylosował rosyjskiego potentata z Orenburga wraca wspomnieniami do tych
pojedynków.

W nowym sezonie Ligi Mistrzów słynna rosyjska drużyna będzie występować w składzie m.in. z takimi  europejskimi gwiazdami jak Dimitrij Ovtcharov i Wladimir Samsonov. Drugiego przeciwnika dla Dartomu Bogorii wyłonią kwalifikacje.

Pamiętam jeden wyjątkowy mecz, który odbył się w kwietniu 2010 roku. To był półfinał Pucharu ETTU, czyli dzisiejszego Pucharu Europy. Zespół z Orenburga wygrał w naszej hali 3:0, miał ogromną zaliczkę, a mimo to w hali było wielu kibiców, dla których każde spotkanie to święto tenisa stołowego. W takiej atmosferze grałem wielokrotnie w Grodzisku Mazowieckim. Miło uczestniczyć w takich wydarzeniach – powiedział Daniel Górak.

10 lat temu Dartom Bogoria leciał na rewanż do dalekiego Orenburga w bardzo trudnej sytuacji, nie tylko sportowej. Ze względu na chmurę pyłu wulkanicznego i zamkniętą przestrzeń powietrzną zagrożony był lot z Moskwy do Orenburga (problemy z transportem miał też mieszkający w Hiszpanii Vladimir Samsonov). Mówiło się nawet o przełożeniu spotkania rewanżowego. W składzie byli Daniel Górak, Wang Zeng Yi i Robert Floras, a brakowało Ko Lai Chaka i Cheung Yuka z Hongkongu.

Sprawiliśmy dużą niespodziankę wygrywając 3:1. Pokonałem Aleksieja Smirnova i Fedora Kuzmina, a Wandżi wygrał z Kuzminem. Fakieł Gazprom mając w składzie Samsonova, Smirnova i Kuzmina już był potęgą, a niedługo później wzmocnił ich jeszcze Ovtcharov i Azjaci. Pamiętam, że po tym zwycięstwie prezes Dariusz Szumacher nie mógł uwierzyć na słowo nam, że zwyciężyliśmy w Orenburgu – wspominał Daniel Górak, dwukrotny medalista Mistrzostw Europy.

Orenburg zdobył wtedy Puchar ETTU, a od następnego sezonu występował w Lidze Mistrzów i regularnie zwyciężał w tych rozgrywkach, albo był w finale. To najsłynniejszy i najbardziej utytułowany europejski zespół ostatniej dekady – dodał były kapitan naszej drużyny.