Michał Gawlas- zwycięski debiutant grający „piórkiem”

We wtorek 16-letni Michał pochodzący z Czechowic-Dziedzic wygrał swoją pierwszą grę w rozgrywkach LOTTO Superligi. Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć was nieco jego sylwetkę.

Michał swoją przygodę z tenisem stołowym rozpoczynał w miejscowym klubie MKS Czechowice-Dziedzice w wieku 6 lat. Jego początki tak wspomina pierwszy trener Michała Tomek Szary:

– Michał jako 6 latek przyszedł z tatą do szkoły na rodzinny turniej tenisa stołowego. Mimo, że nigdy nie uczył się jeszcze grać, był bardzo zły na siebie, że nie udało mu się od razu zwyciężać z dorosłymi. Po rozmowie z tatą zaprosiłem Michała na treningi do grupy naborowej MKS Czechowice – Dziedzice, którą prowadziłem i tak wszystko się zaczęło.

Historia trenera Tomka Szarego też jest bardzo ciekawa. To osoba, która wcześniej wyczynowo nie grała w tenisa stołowego, ale dzięki programowi FUNdamenty „Od marzenia do mistrzostwa” i dokładnemu szkoleniu szybko nabył umiejętności do szkolenia dzieci zajmujących czołowe pozycje w turniejach o Grand Prix Polski. Dodatkowo stworzył grupę dzieci, które grają różnymi stylami. W tym również uchwytem piórkowym, którym na co dzień gra Michał. Co ciekawe początkowo zaczynał on uczyć się grać uchwytem dłoniowym i dopiero po kilku latach treningów przeszedł na uchwyt dłoniowy.

-Michał w kategorii żaka był już na podium Grand Prix Polski, a w parze z Mateuszem Zalewskim zdobył medal Mistrzostw Polski w grze podwójnej grając właśnie uchwytem dłoniowym. Po sezonie coraz poważniej zaczęliśmy rozważać zmianę uchwytu na piórkowy, gdyż Michał wykazywał się bardzo dobrym czuciem w palcach i łatwo przychodziła mu nauka technik piórkowych, które ćwiczył z przyjemnością. Od tego momentu nie rozstawał się już z nowym, nietypowym w naszym kraju uchwytem. Po roku treningów talent Michała zauważył trener Tomek Redzimski, który zaprosił go na cykliczne konsultacje w Grodzisku- tak historię ze zmianą uchwytu Michała wspomina trener Szary.

Michał do naszego klubu i ośrodka tenisa stołowego dołączył trzy sezony temu. Od samego początku dał się poznać jako osoba pracowita, ambitna oraz niezłomna po porażkach. Zawsze ostatni wychodził z sali treningowej, a wolnych chwilach podpatrywał najlepszych tenisistów stołowych świata. Dodatkowo dużo czasu poświęcał na analizę swoich pojedynków. Jak dodaje trener Tomek Szary: Można powiedzieć, że od samego początku wyróżniało go spośród rówieśników to, że myślał i oddychał tenisem stołowym.

Warto również dodać, że Michał świetnie radzi sobie również w szkole. Na zakończenie gimnazjum miał świadectwo z czerwonym paskiem. Dyscyplina w sporcie, pozwala również mu mieć dobrze zorganizowany czas na lekcje i naukę.

Chcielibyśmy podziękować klubowi sportowemu MKS Czechowice-Dziedzice za wzorową współpracę przy rozwijaniu talentu Michała. Jego sukces w rywalizacji z LOTTO ZOOleszcz Gwiazdą Bydgoszcz to w dużej mierze wasza zasługa.