Grubba Polish Champions

6 kwietnia w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku odbędzie się pierwszy w Polsce pokazowy turniej, w którym rywalizować będą najlepsi z najlepszych wśród gwiazd tenisa stołowego w specjalnie przygotowanym wydarzeniu Grubba Polish Champions.

Główną ideą przyświecającą organizatorowi, Wschodzący Białystok Superlidze Tenisa Stołowego, jest upamiętnienie nazwiska Andrzeja Grubby, najwybitniejszego polskiego pingpongisty w historii i legendy polskiego sportu. Człowieka, który przyczynił się do popularyzacji tej dyscypliny sportu w Polsce i do dzisiaj bardzo silnie wpływającego na jej wizerunek.

Do udziału w pierwszej edycji turnieju, zostały zaproszone najwybitniejsze postacie światowego tenisa stołowego. Wśród 4 zaproszonych uczestników znajdują się wyłącznie zawodnicy o statusie gwiazd, medaliści igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.
Organizatorzy turnieju, chcą w ten sposób zagwarantować widzom pokaz umiejętności na najwyższym światowym poziomie i znakomite widowisko nie tylko dla oddanych pasjonatów pingponga. Podczas imprezy do rywalizacji przystąpią: Jörgen Persson – mistrz świata 1991 roku, reprezentant tzw. „złotego pokolenia Szwedów w tenisie stołowym”, uznawany za jednego z najlepszych tenisistów stołowych wszech czasów, Jean-Philippe Gatien – najlepszy francuski tenisista stołowy, 2 krotny medalista olimpijski i mistrz świata z 1993 roku, Jean-Michael Saive – wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy oraz 21-krotny mistrz
Belgii a także Leszek Kucharski – wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy. Każdego z nich Andrzej Grubba spotkał przy tenisowym stole, czy to po tej samej, czy przeciwnych stronach siatki, tocząc niezapomniane pojedynki.

Turniej Mistrzów to pierwszy prestiżowy turniej w Polsce i jeden z nielicznych w Europie z udziałem czołowych pingpongistów świata. By nadać wydarzeniu odpowiedni prestiż całość imprezy odbywać się będzie w najnowocześniejszym centrum kulturalnym naszej części Europy – Operze i Filharmonii Podlaskiej. Rywalizacja mistrzów rozpocznie się o godzinie 13 i potrwa do godziny 16.

Obok uhonorowania Andrzeja Grubby priorytetem organizatora jest pokazanie jak atrakcyjną i widowiskową dyscypliną jest tenis stołowy oraz popularyzacja tego sportu w Polsce. Całość wydarzenia na żywo transmitować będzie patron medialny imprezy TVP Sport.

Andrzej Grubba jest uważany za najlepszego zawodnika w historii polskiego tenisa stołowego. Był medalistą mistrzostw świata i Europy oraz 12-krotnym Mistrzem Polski a także zwycięzcą plebiscytu czytelników „Przeglądu Sportowego” z 1984 roku. Zmarł 21 lipca 2005 roku. Został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Spółka Polska Superliga Tenisa Stołowego gwarantuje najwyższy poziom rozgrywek tenisa stołowego mężczyzn. Powstała w 2009 roku z inicjatywy klubów uczestniczących w zawodach najwyższego szczebla – ekstraklasy oraz Polskiego Związku Tenisa Stołowego. W ciągu czterech lat Superliga zajmowała się nie tylko organizacją rozgrywek, lecz także szeroko pojętą promocją dyscypliny.

Inf.pras.