Martyna Lis: Wszystkie swoje gry analizuje szczegółowo i wyciągam wnioski do kolejnych treningów

Wychowanka Bogorii Martyna Lis to aktualna Młodzieżowa Mistrzyni Polski w grze podwójnej. W tym sezonie rozegrała wiele świetnych pojedynków, a niedawno rywalizowała w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Przed ostatnimi spotkaniami w Ekstraklasie znalazła czas na rozmowę z nami:

Martyna w weekend rywalizowałaś w Indywidualnych Mistrzostwach Polski. Jakbyś oceniła swój start i poszczególne gry?

Martyna Lis: Pod względem gry, zawody w Płocku oceniam dość pozytywnie. Mimo niedosytu szczególnie z turnieju gier podwójnych, ale tez konkurencji indywidualnej, było wiele dobrych momentów, z których oczywiście się cieszę. Z takich turniejów wypływa mnóstwo wniosków treningowych do wykorzystania w etapie szkoleniowym. Mecze turniejowe analizuje i wyciągam wnioski do kolejnych treningów.

W tym sezonie bardzo poprawił się Twój bilans indywidualny w Ekstraklasie Kobiet. Co takiego wzmocniłaś w swojej grze, że jesteś wstanie wygrywać większą ilość gier z silnymi rywalkami?

Dzięki dobrym treningom w silnej grupie treningowej i opiece wybitnych trenerów w grodziskim klubie, mam stałą możliwość podwyższania swojego poziomu sportowego. Na treningach większą uwagę skupiam na pierwszych czterech uderzeniach, czyli połączeniach serwis-atak i odbiór-blok/kontratak, zaczęłam grać je pewniej co przełożyło się na lepsze rezultaty.

Jak wygląda Twój tygodniowy plan treningowy? Czy poza tenisem stołowym znajdujesz czas na rozwijanie różnych pasji?

W moim planie jest przewidziane 10 jednostek treningowych w tygodniu. Dochodzą do tego mecze ligowe, turnieje wojewódzkie i ogólnopolskie. Oprócz tego wcześniej wspomniana analiza. Dlatego tego wolnego czasu nie jest zbyt dużo. Poza tenisem znajduje głównie czas na spotkania z rodziną i znajomymi.

Jaka była Twoja najlepsza gra w tym sezonie?

W tym sezonie zagrałam wiele dobrych pojedynków, głównie w ekstraklasie, w której poziom jest wysoki. Cieszą mnie gry z zawodniczkami, z którymi mogę sprawdzić swoją aktualna dyspozycje i porównać ją do tego, co bylo podczas poprzednich spotkań. Każdy mecz analizuje nie przez pryzmat wyniku, lecz poszczególnych celów taktycznych, które opracowujemy wraz z trenerem przed rozpoczęciem każdego spotkania.

Co jeszcze chciałabyś udoskonalić w swojej grze, jakie aspekty mogłyby u Ciebie funkcjonować jeszcze lepiej?

Tenis stołowy jest na tyle szybko rozwijającą się dyscypliną sportu, że zawsze jest wiele rzeczy do udoskonalenia. W całościowym procesie treningowym uwzględnione muszą być elementy treningu fizycznego, mentalnego, technicznego i taktycznego, dzięki którym możliwe jest ,szlifowanie’ pojedynczych technik jak i różnych połączeń. Codziennie pracuję nad rozgrywaniem akcji w oparciu o zmianę rytmu i miejsca upadku piłki.